Na trase Brno(Praha) – Budapešť jsem za poslední rok a půl jel přibližně 25-30x (tam a zpět) a při dnešní cestě sem se rozhodl napsat tento článek, tak snad to někomu pomůže 🙂 Možností jak se vydat z ČR do Budapeští je několik -vlakem, letadlem anebo autobusy Eurolines, OrangeWays a StudentAgency. Beru v úvahu ceny pro studenty (ISIC), aktuální ceny najdete na webech jendotlivých dopravců.
Eurolines
+ nové autobusy, nejvíce místa na nohy
+ zásuvky a Wifi po ČR a Slovensku
+ často poloprázdné, vždycky jsem měl minimálně dvojsedačku pro sebe
+ noviny, pití
+ cena
– není stewardka a teplé nápoje
Cenově vychází přibližně stejně jako ostatní busy, ale nebývá tak plný jako StudentAgency a autobusy jednoznačně nejmodernější a nejvíce místa na nohy (hlavně při práci s notebookem je to opravdu znát). Wifi funguje v ČR a na Slovensku (SA končí na českých hranicích), osobně mi hodně vyhovoval i odjezd z Budapešti v 6:30 ráno – v Brně je bus v 11:30 a vpohodě se dá prospat a „nezabijete“ tak skoro celý den cestováním. Na palubě jsou zdarma noviny a voda (vezmete si při nástupu sami).
Orangeways
+ o něco rychlejší na trase Praha – Budapešť
+ noční spoj Budapešť – Praha (odjezd z BP 23:30)
– servis na palubě více nefunguje než funguje (kávovar)
– zpoždění i 25min (odjezd!)
– nezastavuje v Brně
– chybí zásuvky, Wifi nefunguje
Na většině spojů vychází OrangeWays dráž než Eurolines a StudentAgency, osobně sem je moc nevyužíval hlavně proto, že nezastavují v Brně (proto jsou asi o půl hodiny rychlejší na trase Praha – Budapešť a zpět). Servis na palubě byl spíše zklamáním. Hlavní výhodou je nabídka spojení (i přes noc, kdy ostatní busy nejezdí).
Student Agency
+ pohodlné autobusy
+ stewardi/ky, noviny, teplé nápoje na palubě
+ cena, rezervace lístků (stačí číslo jízdenky, netřeba tisknout)
+ jezdí na čas (večerní spoj do Budapeště přijíždí do cíle pravidelně o 20-40min dřív)
– méně místa než v Eurolines
– často plnně obsazené (zejména ČR-Bratislava, poté je to lepší)
StudentAgency jsem využíval asi nejčastěji (Eurolines jezdí až od 2011), servis na palubě je nejlepší ze všech společností (ikdyž kávovar občas nefunguje). Ceny jsou srovnatelné s ostatními dopravci, výhodou je možnost nákup občerstvení na palubě. Internet funguje jen na území ČR. Autobusy jsou pohodlné, avšak bývají většinou plné a místa na nohy není nejvíc (osobně mi přijde, že více než u OrangeWays, ale s Eurolines to nelze srovnávat).
Vlak
+ místo a možnost pohybu
+ jídelní vůz
+ rychlost Praha – Budapešť
– vyšší cena
– často zpoždění
– na spojích do/z Bělehradu o něco méně bezpečné
Vlak se vyplatí pro cesty Praha – Budapešť a zpět, kde je rychlý a při nákupu dopředu (Sporotiket) i levný (od 19 EUR za jeden směr). Pohodlí závisí na preferencích (osobně mi moc vlaky na trase nevyhovovaly – jsou celkem dost plné). Výhodou je možnost procházet se v průběhu cesty a jídelní vůz. Naopak nevýhodou oproti autobusům je chybějící internet a na kávu / noviny zdarma zapoměňte. Na ranních a večerních spojích občas narazíte na opilé srby apod., protože vlak pokračuje do / přijíždí z Bělehradu. Nevýhodou bývá cena pokud nekupujete lístek dopředu (Brno – Budapešť přes 900Kč a jeden směr, autobusy stojí do 300Kč).
Letadlo
+ rychlost
+ bezpečí, pohodlí a komfort
– cena
– cesta z/na letiště
www.pelikan.cz / www.kralovna.cz
Linku Praha – Budapešť nebo zpět jsem použil celkem třikrát (ČSA a Malev), hlavní předností je rychlost – let trvá v průměru hodinu (záleží na typu letadla – občas letí pomalejší vrtuláky). Časová úspora je tedy obrovská, avšak je vykoupena cenou, která se pohybuje většinou od 5tis více za zpáteční let. Doporučuji využít hlavně jako přípoj na další linku, kdy cenový rozdíl v letence z Prahy nebo Budapešti není výrazný a časová úspora obrovská. (takto jsem se k letům na této lince dostal).
Celkově považuji za nejlepší volbu na trase ČR – Maďarsko autobusy Eurolines, zejména díky pohodlí (místo na nohy a na práci, poloprázdným autobusům, internetu a zásuvkám), který se hodí pokud chcete po cestě pracovat nebo spát. Na druhé místo doporučuji StudentAgency, která nabízí o něco méně místa, ale bezkonkurenčně nejlepší servis na palubě autobusu. OrangeWays jsou spíše zklamáním a použití vlaku nebo letadla závisí od individuálních preferencí (fandové do vláčků pojedou vlakem a pokud nehledíte na cenu a chcete ušetřit čas, stejně nakonec poletíte.) Co dělat v Budapšti (termály, památky, zábava) jsem sepsal na webu http://budapest.magicka-evropa.cz.
Pingback: Silvestr v Dubaji | Akce a nabídky magicka-evropa.cz
Pingback: Silvestr v Dubaji | Akce a nabídky magicka-evropa.cz